Ako byť energeticky sebestačný, ušetriť na platbách za elektrinu a pritom tiež šetriť životné prostredie? Slnečná energia je zadarmo, prečo ju nevyužiť v náš prospech. Energia zo slnka má pre domácnosti dvojaký účel – dá sa využiť na výrobu tepla, vtedy hovoríme o fototermike alebo na výrobu elektriny, vtedy sa jedná o fotovoltiku. Solárna energia vám môže pomôcť ušetriť až okolo ¾ ročnej spotreby teplej úžitkovej vody. Takže ak vlastníte bazén, vírivku alebo skleník, takýmto spôsobom si dokážete vylepšiť váš rozpočet na ich vykurovanie. Ako záložný zdroj elektriny na chatách, záhradách alebo pre podlahové kúrenie je solárna energia taktiež dobrou voľbou.

Solarny_panel

Možnosti, aký typ solárnej technológie použijeme, je viacero. V prvom rade je potrebné inštalovať solárne kolektory, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na tepelnú energiu. Umiestňujú sa prevažne na strechu domu, tam, kde je dopad slnečných lúčov najväčší. Solárny systém môže fungovať ako záložný zdroj energie. V noci alebo pri slabšej slnečnej intenzite sa elektrina bude získavať klasickým spôsobom z distribučnej siete. Nespotrebovaná energia sa do siete vracia aj naspäť. Druhá možnosť je kumulovať nevyužitú energiu vyrobenú kolektormi do akumulátorov. Odtiaľ sa v prípade potreby bude následne čerpať.

Solarna_energia

Ďalším účinným využitím solárnej energie sú solárne ostrovné systémy. Slúžia na napájanie menších spotrebičov napríklad na chatách, pri kempovaní alebo aj na osvetlenie billboardov či pouličné osvetlenie. Energia zo solárnych článkov nabíja batérie, ktoré cez menič napätia dodávajú elektrinu všade, kde je potrebné. Napätie, ktoré je slnečnými kolektormi vytvorené, je jednosmerné. Preto je nutné ho v spomínanom meniči transformovať na klasické ? sieťové striedavé napätie. Vyberte si solárny regulátor alebo menič napätia https://www.menicnapatia.sk/. Nájdete tu kvalitné výrobky od overených distribútorov. Buďte energeticky efektívni pomocou spoľahlivej technológie.

Similar Posts