Asi poznáte príslovie – „Hovoriť je striebro, mlčať zlato.“ Ak by sme si odmysleli jeho hlavnú pointu a pozreli sa naň z pohľadu dvoch drahých kovov – striebro tu vystupuje ako niečo, čo je síce vzácne, ale pritom stále nemá na vzácnejšie zlato. Striebro je vnímané ako „škaredší“ súrodenec zlata. Príčina nie je ani tak v tom, že by sa strieborné šperky ľuďom nepáčili. Odpoveď by sme skôr museli hľadať u burzových investorov. Áno, zlato ako surovina skutočne stojí na trhu niekoľkonásobne viac ako striebro. A je po ňom aj väčší dopyt. Zatiaľ. Striebro sa v súčasnosti trochu podceňuje. Je ale veľmi všestranné. Nájde využitie všade – od priemyslu, cez medicínu, vojenskú techniku, fotografiu. Na rozdiel od zlata, ktorého účel je najmä dekoračný. Vedeli ste, že súčasné zásoby zlata sú poväčšine to zlato, ktoré bolo opätovne zrecyklované, napríklad zo starých šperkov? Takže je šanca, že prsteň, ktorý práve máte na ruke, boli niečie náušnice pred niekoľkými stovkami rokov. Zásoby striebra stále klesajú, keďže veľkým konzumentom je priemysel. A ťažiť ho je v súvislosti s terajším dopytom nákladné.

Nahrdelnik

Ak v tomto momente teda stojíte pred dilemou, či strieborne retiazky alebo zlaté, možno práve argumenty spomenuté vyššie, vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie. Ktovie, striebro v budúcnosti môže byť nové zlato súčasnosti. Ale nepredbiehajme. Radšej sa pozrime na dôvody, prečo si tú spomínanú striebornú retiazku kúpiť. Nie však z investičného pohľadu, ale z pohľadu milovníčok a milovníkov módy, ktorí chcú zvýrazniť svoj aktuálny outfit.

Nahrdelnik

Striebro je svojou jemnosťou a jednoduchosťou prispôsobivým šperkom, či už vo forme retiazky, náramku, prsteňa alebo náušníc. Najviac sa hodí k tzv. chladnejším odtieňom oblečenia, ako je čierna, biela, šedá, ale aj tmavé odtiene modrej. Skúste napríklad klasický rockerský štýl – jednoduché biele tričko, čierna koženková bunda a čierne nohavice. Plus strieborná retiazka, najlepšie s väčšími očkami – trend medzi súčasnými doplnkami. Alebo stavte na ikonický stajling a la Karl Lagerfeld – biela blúzka, čierny nohavicový kostým a samozrejme strieborný doplnok, či už brošňa, niekoľko strieborných retiazok rôznej dĺžky, odvážnejšie dámy môžu zvoliť aj kravatu, alebo všetko dokopy. Kto si radšej spestrí život živšími farbami – vymeňte čierne sako za námornícky modré. Ale pozor, ak je vaše celkové oblečenie výrazné – viaceré farby, vzory – striebro pre istotu odložte na inokedy, mohlo by totiž v outfite zaniknúť.