V poslednej dobe sa viaceré obytné bloky zatepľujú. Niektorí ľudia majú pochybnosti, či zateplenie prináša naozaj úžitok.  Nezateplený dom ťažko vyhrejete! Radiátory sú nastavené  na plný výkon, ale  byt stále nie je  úplne vyhriaty. Rozdiel medzi zatepleným a nezatepleným domom je hlavne v tom, že v nezateplenom dome teplo uniká von.

staré domy

Teplo uniká predovšetkým oknami a potom miestom, kde sa nachádza radiátor. V nezateplenom byte vám môže dobrú službu poskytnúť napríklad odrazová fólia, ktorá je umiestnená  za radiátorom. Takáto fólia  vracia energiu. Je potrebné, aby bola z lesklého kovu, ktorý nám vracia okolo 90-95% energie. Aj toto je rýchle riešenie na zníženie energetickej náročnosti bytu.

Zateplené domy získavajú nový dizajn, a tak sa šedé panelákové sídliská menia na pekné a zaujímavé miesta na bývanie. Na Slovensku je väčšina bytov v osobnom vlastníctve majiteľov, preto sa byty rekonštruujú aj zvnútra. Najčastejšie ide o výmenu starých bytových jadier, ktoré desili svojim škaredým vzhľadom celé generácie ľudí v období socializmu. Ich veľkou nevýhodou bolo i to, že prepúšťali akékoľvek zvuky, a tak ísť na záchod bolo častokrát veľkým stresom.
Pri zatepľovaní si mnohé paneláky zvolia úplne novú omietku a svieže teplé farby. Menia sa i staré, neútulné balkóny. Dnes sa stávajú ozdobou bytu a dajú sa využiť podľa predstavy majiteľa na pestovanie kvetov, na sušenie bielizne i ako minipriestor pre domácich miláčikov.

byty

V súvislosti s rekonštrukciou starých panelákových domov sa objavujú i nové moderné výťahy, ktoré uľahčujú život svojim obyvateľom. Pohodlne sa tam zmestí viacero ľudí a samozrejmosťou je, že do takého výťahu môžete nastúpiť s detským kočíkom. Teplo prinieslo radosť a spokojnosť na naše sídliská. Len ceny bytov by mohli byť prístupnejšie. V niektorých mestách stúpajú do závratných výšok, takže si ich nemôže dovoliť ani stredná vrstva.