Dnes sa objavujú stále častejšie informácie o úplnom nahradení bankoviek a mincí bezhotovostným platobným stykom. Postupné nahrádzanie platieb platobnými kartami v obchodoch alebo platbami na internete už prebieha intenzívne niekoľko rokov. A objem bezhotovostných platieb sa každoročne zvyšuje. Takže je úplne zákonité, že časom vyspelé krajiny zrušia hotovostné peniaze úplne. Dnes sa už dokonca hovorí o Švédsku ako o prvej bezhotovostnej krajine. V tejto severskej krajine sa dnes len 15 % všetkých platieb uskutočňuje v hotovostnej forme, takže sa Švédsko radí medzi svetových lídrov v tomto smere. Je zaujímavé, že tento prechod sa nedeje nejakým direktívnym nariadením zo strany vlády, ale ide o spontánny proces, ktorý si vyžadujú ľudia a ktorý prináša množstvo výhod.

peniaze

   Bezhotovostný platobný styk je veľmi obľúbený hlavne pre svoju rýchlosť a komfort, ktorý automaticky ponúka. Každý z nás sa už určite stretol s platbou platobnou kartou v obchode či reštaurácii. Odpadávajú tu veci ako vydávanie a rozmieňanie peňazí, časté chyby a nepríjemné situácie, ktoré súvisia s častou manipuláciu s peniazmi.  Určite vám to potvrdia všetci obchodníci a pokladníčky v nákupných centrách. Tiež je tu u hotovostných peniazoch stále riziko straty, krádeže alebo zničenia týchto klasických platobných prostriedkov.

platba kartou

   Na druhej strane aj na Slovensku dne existuje určitá skupina ľudí, ktorá je zásadne proti nahrádzaniu hotovosti. Tieto skupiny ľudí majú oporu aj v niektorých politických parlamentných stranách, ktoré sa už dlhodobo vyhraňujú vlastne takmer proti všetkému, čo pomáha tejto spoločnosti. Je len veľmi ťažko vysvetliteľné a pochopiteľné, že niektorí politici sú dnes vlastne proti všetkému: EÚ, NATO, vakcinácii proti covidu či vytláčaniu hotovosti. Strašia svojich voličov, že bez peňazí budú ľahko kontrolovaní a ovládaní. No len máloktorý poctivý človek sa dnes môže báť spätnej kontroly svojich platobných transakcií.   

Similar Posts