Financie sú energia. Na to, aby sa u človeka objavili, treba vynaložiť nejakú formu úsilia.Hýbu svetom v negatívnej, ale aj pozitívnej miere.  Všetko závisí od samotného postoja. Ak ich milujete a rešpektujete ich, poctia vás svojou návštevou. Ak si myslíte, že sú špinavé, že sa dajú zarobiť iba ťažko, tok financií bude obmedzený. Odmala si tvoríme názory. V ranných fázach nám chýba kritické myslenie. Postoje a myšlienky najprv preberáme od rodičov. Ovplyvňuje nás, ako sme vyrastali, či sme žili v atmosfére nedostatku alebo dostatku. 
 
Vrátime sa ale na začiatok. Prečo peniaze vznikli? V minulosti sa využíval výmenný obchod. Ľudia si medzi sebou vymieňali niečo za niečo. Pán 1 mal mlieko, pán 2 mal ovčiu vlnu. Keďže mali už sami dostatok toho, čo ponúkali, mohli si nejaké množstvo svojho majetku vymeniť, aby dostali to, čo im chýba. Je to jednoduchý princíp. Je nereálne, aby si bol človek schopný zabezpečiť sám všetky produkty alebo služby, ktoré bude potrebovať.  

peniaze ako mince

Postupom času ľudia zisťovali, že veci, ktoré ponúkajú, nestačia na to, aby ich vymenili za drahšiu vec. Výmenné obchody mali aj svoju nepraktickú stránku. Bolo ťažké cestovať s vrecami plnými jedla, ktoré sa aj tak mohlo pokaziť a tým zničiť celý princíp. Postupne sa ustálila výmena za drahšie veci, ako napríklad drahé kovy alebo aj iné cennosti, ktoré sa dali ťažšie zohnať.  

peniaze ako bitcoin
 
Nakoniec vznikli samotné peniaze. Ich vznik sa predpokladá do roku 5000 pred Kristom. Prvé peniaze boli z drahých kovov. Postupne sa z nich stávali prostriedky, ktoré poznáme dnes. To sú také v papierovej alebo mincovej forme, na ktorých sme sa dávno zhodli, že im bude prisúdená určitá hodnota. Keďže samotné hodnotu nemajú a ich miesto na trhu sa stále mení, ľudia ich radi investujú, vymieňajú ich za zlato, alebo ich aj nelegálne tlačia. To je však stále ťažšie a ťažšie, pretože ochranné prvky na peniazoch a kontroly sú stále pokročilejšie. 

Aký je váš vzťah ku peniazom? Veríte, že ich môžete zarobiť iba ťažko, alebo ich zarábate tým, čo vás baví? 

Similar Posts