Paradajky a paprika, to sú dva druhy zeleniny, ktorá na balkónoch v panelákových domoch, dnes už vidíme bežne. Ľudia celkom dobre pochopili to, že porastú aj v kvetináči. To ale ani zďaleka nie sú jediné druhy zeleniny, ktoré si môžete dopestovať na balkóne v paneláku. Ja síce žijem v dome, no niektorú zeleninu, pestujem aj napriek tomu v kvetináčoch. Prečo? Pretože je to omnoho jednoduchšie.balkón s rastlinami.jpg
 
Zoznámte sa s „balkónovou“ zeleninou
 
Reďkovka, petržlen, zeler a takmer všetka koreňová zelenina, môže na vašom balkóne rásť bez najmenších problémov. Stačí, ak ich posadíte do dostatočne hlbokého kvetináča a použijete úrodnú zeminu. Všetky druhy koreňovej zeleniny, nepotrebujú extrémne veľa svetla, takže ak máte tmavší balkón, nie je to žiadny problém.
 
Paradajky a papriky môžete pestovať naozaj bez problémov. Vhodnejšie sú druhy určené na pestovanie v kvetináči. Pri paradajkách by ste mali zvoliť hlavne cherry odrody. Podobne úspešne môžete pestovať aj baklažán, jahody a všetku listovú zeleninu. Baklažánu musíte dopriať trošku viac slnka, úrodnú pôdu a hlavne väčší kvetináč. Jahody si poradia aj v menšom truhlíku, no pôda musí byť kyslá. Slnko ocenia, ale ak ho nebudú mať extrémne veľa, tak sa nič hrozné nestane. Maximálne vám dorastú menšie plody.
 
Listová zelenina vám vyrastie aj bez hliny. Darí sa jej však lepšie v kvetináči so zemnou. Napríklad pri šaláte, nemôžete čakať, že dopestujete obrovské hlávky. Pestujte radšej listový a nie hlávkový šalát. Listová zelenina si s nedostatkom slnka poradí hravo.reďkovka v hline.jpg
 
Je to jednoduchšie
 
Pestovanie zeleniny v kvetináčoch má mnohé výhody. Hlavnou je to, že zaberú málo miesta a zeminu môžete prispôsobiť presne podľa konkrétneho druhu zeleniny. Ak sa rozhodnete pestovať na balkóne, dajte pozor na vhodnú ročnú dobu. Tým myslím to, že nevysievajte skôr, ako je to „povolené“ pri daných druhoch rastlín. Zima a mráz nie je totiž len v záhrade.

Similar Posts