Prísť o dáta v počítači nie je v žiadnom prípade príjemná záležitosť, no aj tu môžeme vravieť o rôznom rozsahu škody. Môže ísť o stratu, ktorá nás pripraví o určitú zábavu, alebo nám pridá zbytočnú prácu, v tom horšom prípade môžeme vravieť o hotovej katastrofe.

enter

Prísť o naše dôležité či obľúbené súbory pritom môžeme veľmi ľahko a doslova zo dňa na deň. Povedzme si taký bežný príklad, v ktorom sa z rôznych dôvodov rozhodneme preinštalovať operačný systém. O systémové súbory neprídeme, rovnako tak zostanú uložené i všetky súkromné uložené dáta, no prídeme o všetky programy, ktoré sme nainštalovali dočasne. Čiže napríklad o doinštalované multimediálne prehrávače, programy, či obľúbené počítačové hry. Je to síce ten lepší prípad, ale takáto situácia zamrzí a budeme musieť sťahovať a inštalovať všetko odznova, ak vôbec budeme mať to šťastie a daný softvér a hry znovu nájdeme.

No zrejme uznáme, že závažnejší problém nastáva v situácii, ak prídeme o dôležité súkromné dáta či súbory, ktoré sme potrebovali k práci .
Zlyhanie systému alebo databázy, strata neuloženej práce a potrebných súčastí, to je hotové peklo pre človeka, ktorého práca si vyžaduje pravidelné operovanie s PC, v akom bol daný projekt tvorený alebo v akom boli uložené súkromné dokumenty. V takom prípade nám môže byť priam do plaču, ale ako sa vraví- darmo plakať nad rozliatym mliekom. Čas späť už nevrátime. Niekedy je možné čas vrátiť, no dané dáta museli byť vopred zálohované.

stavba

V oboch prípadoch a najmä tom poslednom je preto veľmi dôležité myslieť na takúto možnú situáciu vopred a voči nej sa poistiť. Nie peniazmi, ale zálohovaním dát. Tie môžeme pre takéto prípady vopred „odložiť“ na prenosný disk- USB kľúč, SD kartu, DVD, poprípade CD. Dnešná doba nám však poskytuje aj praktické riešenie v podobe cloudu, čiže online úložiska. Nájdime si preto čas a na tento virtuálny disk podávajme viacero programov či dát, ktoré budeme v budúcnosti potrebovať v nepoškodenej forme.