Cestovanie skoro ráno , či neskoro v noci sa najviac oplatí pre vodičov ktorý chodia skoro ráno do práce a neskoro večer sa vracajú. Oplatí sa to aj najmä preto aby ste sa vyhli dopravnej špičke a kolónam cez deň. Ale aj skoro ráno či neskoro večer musíte mať oči na stopkách a sledovať cestnú komunikáciu aby ste zabránili zrážke z iným automobilom či z chodcom. Čo ale šofér alebo chodec musí urobiť aby bol v bezpečí ?
chodci na silnici

 
Šoférovanie po tme
 
Prvom rade musíte dbať na to aby ste za volantom nezaspali. Skôr ako vyraziť z domu alebo z miesta mali by ste byť fyzicky fit , a mali by ste byť poriadne oddýchnutý a pripravený na cestovanie po tme. Ak sa cítite unavený , odložte cestovanie a poriadne si oddýchnite a až potom vyrazte na cesty alebo prípadne ak musíte ísť ešte pred odchodom si dajte poriadnu šálku kávy ktorá by vás mala prebudiť.
Ak ste už na ceste a pociťujete spánok , alebo sa vám zatvárajú oči , zastavte na najbližšej pumpy a či na krajnici a nadýchate sa trochu čerstvého vzduchu alebo si dajte malú rozcvičku ktorá by vás mohla dostať do formy. Prípadne si dajte ešte jednu šálku kávy na prebratie alebo si dajte energetický nápoj ktorý Vás postaví na nohy.
Ďalší vec ktorú musíte urobiť je že musíte byť neustálom strehu a dávať pozor čo sa deje na ceste. Neustále sledovať dianie na cestnej premávke a vyhnúť všetkému čo by Vás mohlo ohroziť.
 modrý brouk
Tak ako vodič , tak aj chodec musí dávať pozor na všetko čo by ho mohlo ohroziť. Aj chodec v noci musí byť jasne viditeľný aby ho vodič po tme mohol vidieť a reagovať skôr ako sa niečo stane. Chodec by mal mať svetle oblečenie a hlavne reflexný prvok aby bol jasne viditeľný. Pretože ak by bol chodec v tmavom a nemal by reflexný prvok , vodič ho nemôže vidieť a môže sa stať nehoda pri ktorej môže byť ohrozený ľudský život. Tak ako vodič , tak aj chodec musí dbať na to aby bol stále opatrný a aby sa nikomu nič nestalo.