Nervozita sa prejavuje rôzne a u každého človeka sú príznaky individuálne. Medzi najčastejšie patria:
·         sucho v hrdle
·         triaška
·         bolesti brucha
·         spotené ruky
·         stuhnutý krk, ramená alebo hlava
·         zápcha
·         tlak v oblasti hrudníka

emoce

Našli ste sa v predchádzajúcich bodoch? Nezúfajte. Existuje viacero riešení.
Mali by ste začať analýzou, pri ktorej si ujasníte, čo váš stav spôsobuje. Je dôležité klásť si správne otázky. Nájdite si trochu času pre seba, zoberte si papier, pero a píšte.
 
Je moja nervozita krátkodobá alebo dlhodobá? Je spôsobená mimoriadnou udalosťou? Ak je dlhodobá, kedy (aspoň približne) to začalo? V akom prostredí/pri akej činnosti/v spoločnosti akých ľudí sa cítim najhoršie? Je niečo, čo ma trápi a dusím to v sebe?

olejíček
 
Potom si, naopak, napíšte zoznam vecí a činností, pri ktorých sa cítite dobre.
Nasledujúce dni sa snažte čo najviac vyhýbať aspektom, ktoré u vás spôsobujú nervozitu, a snažte sa ich nahradiť tými, z ktorých máte dobrý pocit.
Keď už viete, odkiaľ prišlo napätie, pomôžte si primeraným relaxom a bylinkami.
Alchemilka, borákmedovka skvelo pôsobia proti zlej nálade a úzkosti. Stačí jednu lyžičku byliniek zaliať v šálke vriacou vodou a nechať desať minút postáť. Skúste vypiť dve šálky tohto čaju denne a možno spozorujete zlepšenie.
Materina dúškatiež upokojuje nervy. Rovnakými pomocníkmi sú vres, lipový kvet, šalvia, srdcovník a chmeľ.
Valeriána lekárskamá podľa ľudovej tradície schopnosť odháňať zlé sily. Znižuje napätie, stres, rozrušenie a pomáha pri ťažkostiach so spánkom. Dokonca sa z nej vyrábajú lieky na upokojenie.
Vyskúšať môžete aj levanduľový či medovkový kúpeľ.
Medpatrí k najväčším zázrakom prírody. Už tri lyžičky denne majú na organizmus blahodarné účinky.

čaj
 
Už ste to možno počuli veľakrát, no často pomôže aj úplne obyčajné dychové cvičenie. Stačí sa zhlboka nadýchnuť, zadržať na pár sekúnd dych, napnúť celé telo a pri výdychu povoliť napätie. Opakujte to, kým sa nebudete cítiť lepšie.
Ak vám nič z vyššie spomenutých rád nepomohlo, zvážte návštevu lekára, ale pamätajte, že najdôležitejšie je zistiť dôvod vašej nervozity. Skryté napätie vie totiž narobiť najväčšiu šarapatu.