Ak máte doma psa, je veľmi dôležité, aby ste pochopili, ako fungujú jeho uši. Pre psa je sluch jeden z troch základných zmyslov. Tieto zvieratá počujú v porovnaní s človekom stonásobne lepšie. to je pre nich na jednej strane nesmierna výhoda, no i hendikep.
Možno si kladiete otázku, prečo by ste mali vedieť informácie o psom sluchu. Je to veľmi jednoduché. Mnoho majiteľov, si totiž neuvedomuje, akými vecami môžu svojmu psovi poškodiť, a to zdravotne ale i po psychickej stránke.

pes

Podráždené psy

Tieto zvieratá napríklad počujú vysoké zvuky a tóny, o ktorých my ani netušíme. Sú totiž tak vysoko, že ľudské ucho nie je schopné ich vnímať. Z tohto dôvodu sa veľmi často stáva, že psy bývajú podráždení, nevrlí až agresívni, pričom ich majitelia nedokážu prísť na dôvod. Môžete sa s tým stretnúť hlavne v rušných oblastiach, teda v meste. V blízkosti vášho bydliska, sa totiž môžu takéto zvuky vyskytovať. Predstavte si, ako by ste sa cítili, keby váš sused neustále búchal kladivom do steny. Najpríjemnejší by ste asi neboli. No a to isté sa môže diať vášmu psovi.

čivava

Silvester alebo nočná mora všetkých psov a psíčkarov

O tom, že Silvester nerobí dobre zvieratám vo všeobecnosti, asi dobre viete. Pre psa je tento večer hotovou katastrofou. Vezmite si, že ohňostroj prekáža aj niektorým ľuďom. Tak a teraz si predstavte, že by ste tieto rany počuli desať, či stonásobne silnejšie. Pravdepodobne by ste sa po pár minútach zbláznili.

Rušná domácnosť

Ak máte deti, iné domáce zvieratá, počúvate hlasnú hudbu, zvyknete sa často hádať, alebo žijete v blízkosti rušnej ulice, snažte sa pre svojho psa nájsť mieste, kde sa môže pred hlukom bezpečne ukryť. Môže to byť dobre zaizolovaná búda, alebo tichšia miestnosť v byte. Ak bude musieť zviera neustále zvládať tento nápor, môže sa to prejaviť na jeho zdravotnom aj psychickom stave.