Ak ste práve v štádiu prerábania alebo staviate nový dom a riešite otázku aký typ kúrenia zvolíte, určite stojí za zmienku podlahové kúrenie. Tento typ kúrenia si získava svoju popularitu aj najmä kvôli tomu, že výhrevné telesá nie je vidieť, tak ako je tomu napríklad u kúrenia s radiátormi. Výhrevné telesá podlahového kúrenia sú skryté priamo pod podlahou. Takto môžete ušetriť priestor a zbavíte sa tak nevkusných radiátorov, ktoré môžu prekážať v priestore interiéru.

topení

Inštalácia
Ide o veľmi jednoduchý proces, najmä ak sa týka novostavby pretože spočíva len v uložení výhrevných trubiek na zem, na ktoré príde vrstva špeciálneho betónu. Na takto pripravený podklad sa už len položí vami zvolená podlaha v podobe dlažby alebo dreva – PVC. Po dôkladnom vytuhnutí betónu a pokladu podlahy je takto pripravené podlahové kúrenie na prvú „skúšku“.

podlaha

Výhody
Podlahové kúrenie je vhodné z viacerých dôvodov, a to:
– nevíri prach,
– nezaberá priestor v interiéri,
– vydrží po bežnú dobu obývania budovy (cca 50 rokov),
– príjemne teplá podlaha na dotyk,
– ľahká inštalácia,
– nízka cena,
– vysoká efektivita.

závit

Údržba
Podlahové kúrenie si od svojho zavedenia až po koniec svojej životnosti nevyžaduje žiadnu údržbu, čiže je bezúdržbové. Jedinou nutnosťou je dbať na správne pracovné postupy pri inštalácii. Preto sa odporúča nechať inštalácia podlahového kúrenia na odborníkov, ktorý sú na to certifikovaný. Vyhnete sa tak zbytočným problémom pri prevádzke kúrenia. Za jedinú nevýhodu možno považovať, že ak dôjde k poškodeniu výhrevných trubiek vo vnútri podlahy, budete musieť celú podlahu vymeniť pretože bude potrebné sa dostať k výhrevným trubkám. Toto sa stáva pri nesprávnej inštalácii alebo vo výnimočných prípadoch, keď nastala chyba v kvalite výhrevných trubiek. V tých totiž cirkuluje teplá voda. Tá by pri úniku mohla spôsobiť nemalé škody vo vašom dome či byte.