Zelenina a ovocie, to sú dve kategórie potravín, ktoré svojim potomkom rodičia pchajú na tanier dostatočne časti, je o nich totiž všeobecne známe, že sú zdravé. Aby, však vašim deťom nič nechýbalo, zelenina nestačí. dôležité sú i mliečne výrobky, rybie mäso, obilniny a strukoviny.

štěstí
 
Ryby
 
Ryby obsahujú v podstate všetko, čo ľudské telo potrebuje. Hlavnou prospešnou zložkou sú samozrejme omega 3 mastné nenasýtené kyseliny. Za spomenutie ale stoja aj vitamíny A a B, a určite jód. Pre deti sú dôležité hlavne v období fyzického rastu a vývoja. Pritom je úplne jedno, či svojim ratolestiam ponúknete čerstvé, alebo mrazené ryby. Tie v konzerve sú taktiež v poriadku. Nezabudnite na to, že morské druhy sú zdravšie, ako tie naše, sladkovodné.
 
Obilniny
 
Múka je vo všeobecnosti považovaná za nezdravú surovinu. V skutočnosti to však ale vôbec nie je pravda. Hlavne pre deti je v ich strave nenahraditeľná. Dodáva telu dostatok energie a taktiež podporuje rast. Biele pečivo môžete nahradiť tým celozrnným. Čo sa týka napríklad cestovín, taktiež siahnite radšej po tých tmavých. Do jedálnička svojich potomkov určite zakomponujte aj veci ako je kuskus, quinoa, alebo bulgur.

mléko
 
Strukoviny
 
Strukoviny sú dôležité hlavne pre vysoký obsah bielkovín, vlákniny a zdravých tukov. V období vývoja sú pre deti veľmi potrebnou zložkou stravy. Ak im nechutí klasický šošovicový prívarok, alebo fazuľová polievka, siahnite po menej tradičných a hlavne na pohľad zaujímavejších druhoch. Na výber máte napríklad bielu a čiernu šošovicu, alebo atraktívne pôsobiace fazuľky mungo.
 
Mlieko a mliečne výrobky
 
Aj keď sa o mlieku hovorí, že je zdravé vo všeobecnosti, pre dospelého človeka v skutočnosti nie je až tak dôležité. Jeho hlavnou výhodou je vysoký obsah vápnika, no a ten naše telo potrebuje hlavne v období vývoja. Preto je pre deti tak dôležité. Okrem toho v ňom nájdeme aj množstvo vitamínov a minerálnych látok. Okrem vápnika, môžeme spomenúť napríklad jód a železo.